Kuchnia na wymiar – 10 największych błędów cz. I

Kuchnia na wymiar - 10 największych błędów

Kuchnia na wymiar – 10 największych błędów cz. I

Kuchnia na wymiar to spełnienie marzeń wielu właścicieli domów i mieszkań. Ale żeby w pełni cieszyć się z  jej użytkowania trzeba uważać by nie popełnić błędów podczas planowania.

1. Zaburzony trójkąt roboczy

W kuchni wyróżnić należy trzy podstawowe strefy:

– przechowywania (lodówka, zamrażarka, szafki z produktami spożywczymi),

– zmywania (zlew, zmywarka)

– strefy gotowania (płyta grzewcza, piekarnik).

Najczęściej spotykany błąd? Wymieszanie elementów poszczególnych stref ze sobą, co skutkuje zaburzeniem procesu przygotowywania posiłków. W takiej kuchni trzeba się „nachodzić” żeby coś ugotować.

Kuchnia na wymiar - trójkąt roboczy
Jak zaprojektować trójkąt roboczy?

2. Zlew przy ścianie

Umiejscowienie zlewu przy ścianie to częsty błąd w kuchniach na zamówienie. Skutkuje to brakiem blatu roboczego potrzebnego na ociekacz, a także zamoczeniem lub ubrudzeniem ściany podczas zmywania. Dlatego zlew najlepiej zaplanować w ciągu szafek. Jeśli zlew zostanie umiejscowiony pod oknem,  to należy zwrócić uwagę na ułożenie baterii tak, by nie blokowała otwarcia okna.

Kuchnia na wymiar - zlew
Gdzie umiejscowić zlew?

3. Zablokowana płyta grzewcza

Podobnie jak zlew, płyta grzewcza w kuchni na wymiar nie powinna dolegać do ściany, ani wysokiej szafki. Może to bowiem doprowadzić do zachlapania lub zniszczenia, poprzez zbyt wysoką temperaturę i parę wytwarzaną podczas gotowania.

Kuchnia na wymiar - płyta grzewcza
Gdzie umiejscowić kuchenkę?

4. Nisko umieszczony piekarnik

Nisko umieszczony piekarnik skutkuje tym, że za każdym razem gdy trzeba coś do niego włożyć lub  wyjąć, a nawet zajrzeć by sprawdzić stan potrawy – trzeba się schylić. Kuchnia wymiar daje możliwość umieszczenia piekarnika na wysokości wzroku, tylko trzeba to uwzględnić podczas planowania. Oczywiście jest to możliwe w przypadku, gdy piekarnik i płyta nie są zintegrowane.

Kuchnia na wymiar - piekarnik
Na jakiej wysokości piekarnik?

5. Za mało blatu roboczego

Mała powierzchnia blatu kuchennego w znaczący sposób utrudnia przygotowywanie posiłków. Brak blatu obok kuchenki powoduje, że nie ma gdzie odstawić garnków czy patelni, brak blatu koło zlewu uniemożliwia odstawienie umytych talerzy. Jeśli faktycznie nie ma na to miejsca, warto ociekacz umieścić w szafce wiszącej nad zlewem. Minimalna powierzchnia blatu służącego do obróbki produktów spożywczych, obierania, krojenia itp., to 80 cm.

Kuchnia na wymiar - blat
Jaki blat w kuchni?

Przydały Ci się te porady? Przeczytaj drugą część!

Żeby być na bieżąco zaobserwuj nas na Facebook-u lub Instagram-ie. 

Udostępnij